| Category | Specification |
|---|---|
| Description | High-performance diving watch with style and sophistication. Water-resistant to 30 bar (300 m / 1000 ft), unidirectional bezel, luminescent hands and markers, divers’ buckle with extension. |
| SKU / Model | T1204072205100 |
| Collection | Sport |
| Weight (g) | 180.00 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Case & Crystal | |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L stainless steel with yellow gold PVD coating |
| Case Diameter | 43.00 mm |
| Case Thickness | 12.70 mm |
| Lug Width | 21.00 mm |
| Water Resistance | 30 bar (300 m / 1000 ft) |
| Case Features | Ceramic bezel ring, anti-clockwise rotating bezel, screw-down crown & caseback, see-through caseback |
| Luminescence | Super-LumiNova® on case and hands |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Movement | |
| Energy | Automatic |
| Movement Type | Swiss automatic |
| Power Reserve | Up to 80 hours |
| Caliber | 11 1/2”’ |
| Diameter (mm) | 25.6 |
| Dial | |
| Dial Color | Black |
| Indexes | Standard |
| Luminescence | Super-LumiNova® on hands and indexes |
| Strap / Bracelet | |
| Strap Reference | T605043456 |
| Bracelet Coating | PVD |
| Strap Color | Grey / Yellow Gold 1N14 |
| Buckle | Folding clasp with safety and diver extension |
| Bracelet Link Reference | T613043606 |
30% OFF
TISSOT (T120.407.22.051.00) SEASTAR 1000 POWERMATIC 80 43MM
| Category | Specification |
|---|---|
| Description | High-performance diving watch with style and sophistication. Water-resistant to 30 bar (300 m / 1000 ft), unidirectional bezel, luminescent hands and markers, divers’ buckle with extension. |
| SKU / Model | T1204072205100 |
| Collection | Sport |
| Weight (g) | 180.00 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Case & Crystal | |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L stainless steel with yellow gold PVD coating |
| Case Diameter | 43.00 mm |
| Case Thickness | 12.70 mm |
| Lug Width | 21.00 mm |
| Water Resistance | 30 bar (300 m / 1000 ft) |
| Case Features | Ceramic bezel ring, anti-clockwise rotating bezel, screw-down crown & caseback, see-through caseback |
| Luminescence | Super-LumiNova® on case and hands |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Movement | |
| Energy | Automatic |
| Movement Type | Swiss automatic |
| Power Reserve | Up to 80 hours |
| Caliber | 11 1/2”’ |
| Diameter (mm) | 25.6 |
| Dial | |
| Dial Color | Black |
| Indexes | Standard |
| Luminescence | Super-LumiNova® on hands and indexes |
| Strap / Bracelet | |
| Strap Reference | T605043456 |
| Bracelet Coating | PVD |
| Strap Color | Grey / Yellow Gold 1N14 |
| Buckle | Folding clasp with safety and diver extension |
| Bracelet Link Reference | T613043606 |
Original price was: OMR 430.000.OMR 301.000Current price is: OMR 301.000.
| Gender | Gents |
|---|



















Reviews
There are no reviews yet.