| Category | Specification |
|---|---|
| Description | Ultimate watersport quartz chronograph with 30 bar (300 m / 1000 ft) water resistance, screw-down crown & caseback, aluminum bezel, and Super-LumiNova® hands and markers. |
| SKU / Model | T1204171109101 |
| Collection | Sport |
| Weight (g) | 180.00 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Case & Crystal | |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L stainless steel |
| Case Diameter | 45.50 mm |
| Case Thickness | 12.82 mm |
| Lug Width | 22.00 mm |
| Water Resistance | 30 bar (300 m / 1000 ft) |
| Case Features | Aluminum bezel ring, anti-clockwise rotating bezel, screw-down crown & caseback, screw-down pushers |
| Luminescence | Super-LumiNova® on case and hands |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal with double-sided anti-reflective coating |
| Movement | |
| Energy | Quartz EOL |
| Movement Type | Swiss quartz |
| Battery | Renata 394 |
| Functions | EOL (battery end-of-life indicator), 30-minutes & 1/10 second counters, central 60-seconds chronograph hand, ADD & SPLIT functions |
| Caliber | 13 1/4”’ |
| Diameter (mm) | 29.8 |
| Dial | |
| Dial Color | Graded green-black |
| Indexes | Standard |
| Luminescence | Super-LumiNova® on hands and indexes |
| Strap / Bracelet | |
| Strap Reference | T605046894 |
| Strap Color | Grey |
| Buckle | Folding clasp with safety and diver extension, interchangeable quick release bracelet |
| Buckle Options | Interchangeable quick release bracelet |
| Bracelet Link Reference | T613046895 |
30% OFFSold Out
TISSOT (T120.417.11.091.01) SEASTAR 1000 CHRONOGRAPH 45.5MM
| Category | Specification |
|---|---|
| Description | Ultimate watersport quartz chronograph with 30 bar (300 m / 1000 ft) water resistance, screw-down crown & caseback, aluminum bezel, and Super-LumiNova® hands and markers. |
| SKU / Model | T1204171109101 |
| Collection | Sport |
| Weight (g) | 180.00 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Case & Crystal | |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L stainless steel |
| Case Diameter | 45.50 mm |
| Case Thickness | 12.82 mm |
| Lug Width | 22.00 mm |
| Water Resistance | 30 bar (300 m / 1000 ft) |
| Case Features | Aluminum bezel ring, anti-clockwise rotating bezel, screw-down crown & caseback, screw-down pushers |
| Luminescence | Super-LumiNova® on case and hands |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal with double-sided anti-reflective coating |
| Movement | |
| Energy | Quartz EOL |
| Movement Type | Swiss quartz |
| Battery | Renata 394 |
| Functions | EOL (battery end-of-life indicator), 30-minutes & 1/10 second counters, central 60-seconds chronograph hand, ADD & SPLIT functions |
| Caliber | 13 1/4”’ |
| Diameter (mm) | 29.8 |
| Dial | |
| Dial Color | Graded green-black |
| Indexes | Standard |
| Luminescence | Super-LumiNova® on hands and indexes |
| Strap / Bracelet | |
| Strap Reference | T605046894 |
| Strap Color | Grey |
| Buckle | Folding clasp with safety and diver extension, interchangeable quick release bracelet |
| Buckle Options | Interchangeable quick release bracelet |
| Bracelet Link Reference | T613046895 |
Sold Out
Out of stock
| Gender | Gents |
|---|






Reviews
There are no reviews yet.