| Category | Specification |
|---|
| Description | Stylish and high-performance quartz chronograph for diving, water-resistant to 30 bar (300 m / 1000 ft) with unidirectional bezel, divers’ safety buckle, and luminescent hands and markers. |
| SKU / Model | T1204171705101 |
| Collection | Sport |
| Weight (g) | 109.00 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Case & Crystal |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L stainless steel |
| Case Diameter | 45.50 mm |
| Case Thickness | 12.82 mm |
| Lug Width | 22.00 mm |
| Water Resistance | 30 bar (300 m / 1000 ft) |
| Case Features | Aluminum bezel ring, anti-clockwise rotating bezel, screw-down crown & caseback, screw-down pushers |
| Luminescence | Super-LumiNova® on case and hands |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal with double-sided anti-reflective coating |
| Movement |
| Energy | Quartz EOL |
| Movement Type | Swiss quartz |
| Battery | Renata 394 |
| Functions | EOL (battery end-of-life indicator), 30-minutes & 1/10 second counters, central 60-seconds chronograph hand, ADD & SPLIT functions |
| Caliber | 13 1/4”’ |
| Diameter (mm) | 29.8 |
| Dial |
| Dial Color | Black |
| Indexes | Standard |
| Luminescence | Super-LumiNova® on hands and indexes |
| Strap / Bracelet |
| Strap Reference | T603043445 |
| Strap Front | Synthetic |
| Strap Back | Synthetic |
| Strap Color | Orange |
| Strap Length | 6h: 117 mm, 12h: 77 mm |
| Buckle | Standard buckle |







Reviews
There are no reviews yet.